Konveyör

  Konveyör bir aktarım mekanizmasıdır. Herhangi bir malzemenin bir uçtan diğer uca aktarılması işlemidir. Hareketli motor gücü yardımıyla, insan gücüyle veya yer çekimi kuvvetini esas alınarak harekete geçirilir. Yalçın Makine internet sitemizden inceleyiniz bu mekanizma sayesinde taşımada ve aktarmada insan gücüne gerek kalmadan kolaylık sağlayarak aktarma mekanizması oluşturabilir. Hemen hemen her sektörde kullanılan ve her sektöre uygun olan bu aktarım mekanizması konveyör, sektörlerinde ihtiyacını kolayca karşılayabilmektedir.  Çalışılan sektöre göre hazırlanan konveyör, sektördeki insan gücüne olan gereksinimi azaltacak şekilde kullanılır. Bulunduğu sektöre hizmet veren konveyör aracı bu sebepten içerisinde birden fazla çeşit bulundurmaktadır. Konveyörlerin ana maddesi ise alüminyum konveyör profilleri veya ağır malzemelerden bahsediliyorsa ise çelik olarak imal edilmektedir. Konveyör çeşitlerinin sektörünün amaç ve kullanımlarına göre birden fazla çeşidinin olduğundan bahsettik. Yazımızın devamında bu çeşitlerden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Farklı konveyör çeşitleri:

Zincirli Konveyör

Zincirli konveyörlerde motor gücü ve zincir yardımıyla harekete geçirilebilmektedir. Konveyör boyunca dolaşan zincir sayesinde konveyör hareket alır. Zincirler rulo, kova, kap veya doğrudan kancalarla ürüne bağlanır. Ve bu şekilde taşıma gerçekleşir. Zincirli konveyörler birden fazla sektöre göre tasarlanabilir ve işleme geçirilebilirdir diyebiliriz.

 

PVC Bantlı Konveyör

PVC bantlı konveyörler, doğrudan sıcağa maruz kalmayan ve banttı zedeleyebilecek maddeden yapılmış veya yine bant zedeleyebilecek ağırlıkta yük taşımayan sektörlerin tercih sebebi olarak görülmektedir. PVC Bantlı Konveyörlerin tercih edildiği çeşitler ise şunlardır: Düz Tip, Minyatür, Z Tipi ve L Tipi Konveyörler.  PVC Bant genel olarak gıda sektörüne uygun değildir ancak Poliüretan bant gıda sektöründe PVC Banttın yerine tercih edilebilir.

 

Modüler Bantlı Konveyör

Modüler bantlı konveyörlerin yapısı, PVC bantlara göre daha dayanıklıdır. Modüler bantlar pvc bantlara bakılarak toz taşıma için uygun değildir. Modüler bantlı konveyörlerin hareketi motor gücüne göre sağlanmaktadır. Modüler bantlara uygun olan tipler vardır bunlardan bazıları: Düz Tip, Minyatür, L Tipi, Z Tipi ve Dönüşlü Konveyörlerdir.

Modüler bantlı konveyörler, modüler olduğundan ilerde yaşanacak ağırlık veya maddeye bağlı aşınma problemlerinde sadece bantın zarar gören kısmının değişmesine imkân vermektedir. Modüler bantlarda birçok model mevcuttur ve sektöre göre bantlar çeşitlilik göstermektedir.

 

Avare Ruloyu Konveyör

Diğer konveyör tiplerinden farklı olarak, avare rulolu Konveyörlerin hareketi insan gücü ile sağlanmaktadır. Kullanılacak alana göre hafif eğimli imal edilir ve bu şekilde yer çekimi kuvvetinden de faydalanılır. Eğimli avare rulolu konveyörlerde hafif itme kuvveti ile malzeme bir uçtan diğer uca insan gücü en aza indirgenerek taşınabilir.

Eğimli olmayan avare rulolu konveyörlerde itme gücüyle yine insan gücü en aza indirgenerek aktarma sağlanır. Avare rulolu konveyörler, motor gücü gerektiren konveyörlere göre daha uygun maliyetler ile imal edilebilir, sektörlere göre avare rulolu konveyörlerin tipleri farklılık gösterebilmektedir.

 

Teleskopik Konveyör

Geleneksel çözümlere kıyasla günümüzdeki çoğu büyük projede aktif olarak kullanılmakta olan teleskopik konveyörler yükleme ve boşaltma süresinde önemli bir iyileşme sağlamaktadır. Kolay entegrasyonu ile mevcut depolarda kullanımını cazip hale getiren teleskopik konveyörler hem bantlı hem de rulolu olarak üretilmektedir. Belli başlı özelliklerini sıralayacak olursak:

  •  Kompakt ve güvenilir tasarım: kurulum kolaylığı sağlayan güçlü ve aynı zamanda ince yapı.
  • Güvenlik ve ergonomi: kullanılan tüm parçalar mevcut tüm makina güvenlik şartnamelerine uygundur ve fabrika çıkışı güvenlik donanımlarına sahiptir.
  • Kolay bakım: makine içine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bakım pencereleri ve 7/24 servis desteği ile güvenli ve sorunsuz bir operasyon sağlar.
  • Yüksek kaliteli parçalar: bir sistem “ancak en zayıf parçası kadar” güçlü olduğundan, sadece en iyi tedarikçilerle çalıştığımızdan emin oluruz.
  • Rekabetçi fiyatlar: fiyat ve kalite arasındaki orantı teleskopik konveyörlerimizi piyasadaki alternatif çözümler arasında birinci seçenek haline getirir.
  • Özelleştirilmiş seçenekler: standart makinelerimiz, depo operasyonlarınıza en iyi şekilde uyum sağlamak için ek opsiyonlarla donatılabilir.

 

Sırladığımız konveyör çeşitlerimizin belli başlı özelliklerini de yazımızda açıklamış olduk. Yalçın Makine olarak vermiş olduğumuz hizmette süreklilik sağlamakla birlikte müşteri memnuniyeti ve satış devamlılığı ilkesini de benimsemiş bulunmaktayız. Alanın da uzmanlaşmış kişilerle birlikte yazdığımız bu konu ile ilgili siz değerli müşterilerimizin aklına takılan sorulara cevap verecek açıklamalarda bulunduk. İnternet sitemizden inceleyebileceğiniz yazılarımızda aklınıza takılan sorulara cevaplar bulabilir, satın almak istediğiniz ürünlere sitemizden kolayca ulaşabilirsiniz. Kaliteli hizmetle birlikte güvenilir internet adresimizden yapacağınız ürün alışverişleriniz de uzun süreli sonuçlar alabilirsiniz.